יום עיון בנושא מילוי נוזלים דליקים למכלים ניידים

5 במרץ 2020, בית המהנדס, תל-אביב, 09:00-15:00

הפורום הישראלי לחשמל סטטי בלשכת המהנדסים , ארגן יום עיון עם מרצים מובילים אשר  עסק בהתפתחות מצבי סיכון שעלולים להוביל להתלקחות ופיצוץ בעת ניקוי או מילוי מכלים  בנוזל דליק. כמו כן הוצגו אמצעי הגנה למניעת התלקחות.  

כנסים סדנאות וימי עיון

על יום העיון

אין ספור תאונות התרחשו בעת מילוי נוזלים דליקים למכלים ניידים, כשהסיבה להתלקחות האש היא חשמל סטטי.

מכלים ניידים לנוזלים דליקים נמצאים בשימוש רב במפעלי תעשייה, במעבדות וגם בשימוש ביתי. מכלים כאלה מיוצרים מחומרים פלסטיים, מתכות וזכוכית, החל מנפח זעיר של 0.1 ליטר (100 cc) ועד לנפח גדול של 1000 ליטר.

המשותף לכל המכלים האלה הוא האופן בו ממלאים לתוכם את הנוזל הדליק – לרוב זהו מילוי ידני, למעט בקווי יצור תעשייתיים.

כאשר מדובר במכלים קטנים, מילוי ידני עשוי להיות בשפיכה ממכל למכל או בהזרמה מברז בצנרת קשיחה אל מכל. במכלים בנפח גדול יותר, נדרש זמן מילוי ארוך יותר, ולכן המילוי נעשה באמצעות הזרמה בצינור גמיש רחב ולעיתים עם אקדח מילוי בדומה למילוי מכל רכב בתחנת דלק.

מטען אלקטרוסטטי בנוזל ובצנרת נוצר בכל זרימה של נוזל. כשמדובר בהזרמה של נוזל דליק לתוך מכל, נוצר סיכון להתלקחות הנוזל, משתי סיבות: 1) רוב הנוזלים הדליקים הם נדיפים ויוצרים אווירה דליקה בתוך וסביב המכל, 2) המטען האלקטרוסטטי שבנוזל ובצנרת עלול ליצור ניצוץ ולהצית את האווירה הדליקה.

flammable

 

 

 

 

ההרצאות ביום העיון עסקו בהתפתחות מצבי סיכון שעלולים להוביל להתלקחות ופיצוץ בעת מילוי מכלים  בנוזל דליק או בעת ניקוי, בשיטות מילוי ובאמצעי הגנה למניעת התלקחות.

כמו כן  הוצגו ההנחיות הקיימות בתקנים הישראלים, המיועדות למנוע מראש את מצבי הסיכון במכלים כאלה.

תוכנית יום העיון

במסגרת הכנסים,  ימי עיון וקורסים מוצג מידע, כמו כן במקרים מסוימים מפורסמים מצגות ודפי עמדה מטעם מרצים ומהנדסים. המידע המוצג במסגרות אלו משקף את עמדת המרצה והמציג ובשום מקרה אין לראות בו מידע רשמי או מידע מטעם לשכת המהנדסים האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל (להלן: ״הלשכה״). המסתמך או עושה שימוש במידע זה, עושה זאת באחריותו האישית ולא יבוא בכל טענה כלפי הלשכה, זאת כתנאי לכל שימוש או קריאה של מידע זה. אין בהערה זו כדי להוות הסכמה לעשיית שימוש במידע או במוצג או הסכמה לכל פגיעה בזכויות יוצרים של הלשכה או של המפרסמים או בכלל.

מצגות יום העיון לפי סדר היום

תמונות מיום העיון