מאמר: החוכמה בתחבורה החכמה

ITS

החוכמה בתחבורה חכמה

אם בעבר תחבורה הייתה שם קוד לנגישות, הגעה לעבודה, סלילת כבישים, כיום תחבורה היא מוטיב מרכזי ודומיננטי בחיי האזרחים בכל דבר ועניין והצורך לפתרונות תחבורה מודרניים עולה בכל העולם.
הטכנולוגיה של היום מאפשרת לנו ליצור תכנון תחבורתי שונה, ניהול תחבורתי יעיל, מתן מענה לפי אזורים וקבוצות אוכלוסיות שונות כמו גם להבין את הצרכים של תושבים בכל חלקי היום יום.

מהי תחבורה בשנת 2020 ומדוע היא כל כך מורכבת ?

בעבר כל ממשלה ידעה לייצר תשתית שתתאים לכל המשתמשים, ככל שהיה גידול באוכלוסייה סללו יותר כבישים.
עם השנים נוצר מצב ברוב המקומות בעולם שהחלו הפקקים, האוכלוסיות גדלו, מרכזי התעסוקה התרכזו במערים מובילות ומרכזיות בעולם וישנה מגבלה טבעית שבה לא ניתן לנהל את המלאי כלומר לא ניתן יותר לסלול כבישים שגם כך לא יענו למענה.

אז כיצד פותרים זאת ?

ראשית, תחבורה הוא מכלול עצום של מרכיבים שכמו ארגז כלים טוב צריך לדעת להשתמש בו.
חלק מהכלים שבהם צריך להשתמש: ניטור תנועה בזמן אמת , הגדלת נתיבי תחבורה ציבורית, רמזורים חכמים, מערכת איסוף מידע בזמן אמת, טכנולוגיות תומכות תחבורה חשמלית, קידום מיקרו מוביליטי , תשתיות לאמצעי נסיעה חלופיים לרכבים הפרטים, מערכות אנליטיקה, תכניות תמריצים להימנעות מפקקים, ספירת נוסעים ועידוד תחבורה שיתופית, פתרונות למעסיקים , איסוף מידע על ידי חיישנים ושימושם לטובת ניהול תנועה ועוד.

המופע הגדול והמורכב הזה היא לחם לחמה של חברת נתיבי איילון שעברה ממזמן מחברה חצי עירונית חצי ממשלתית שסוללת כבישים לחברת תשתיות טכנולוגית שמהווה את הייצוג הממשלתי הגדול בישראל לתחבורה חכמה, דרך אגב מתוקף החלטת ממשלה שזאת ייעודה.
מספיק לראות את כל השותפים לפרויקטים שאנו מפעילים כדי להבין שניהול תחבורה זה שילוב של חזון ממשלתי עם יזמות עסקית ושילוב כוחות של כל הגורמים כדי להביא טכנולוגיות מתקדמות ויעילות לטובת ציבור המשתמשים.

מה הם אתגרים שעומדים בפנינו?

גם שיודעים לאן רוצים להגיע ישנן מורכבויות אדירות שבתוכם צריך לנווט את הספינה הענקית של תחבורה חכמה ותכנון נכון רגולציה, תאגידי ענק שקובעים סטנדרטים חדשים שהמדינות אינן מוכנות להן עדיין, הבדלי תשתיות בין המדינות, צרכים משתנים של אוזרים גיאוגרפים שונים , מכרזים , בחירת טכנולוגיות במחשבה מעמיקה קדימה על כל המשמעויות, מבחר ספקים מוגבל לעיתים בכל העולם , ריבוי שחקנים שמקשים על ייזום והפעלה , שיטות כלכלה ומדיניות ישנות שסותרות מודלים חדשים.
לא חסר בעיות, בתוך כל זה אנו מנווטים יום יום יחד עם שחקנים משמעותיים כמו משרד התחבורה והסקטור הפרטי על מנת לייצר את הפתרונות הטובים ביותר שניתן בעלות ובכדאיות לאורך זמן.

חשיבה ופתרונות מחוץ לקופסה

למעשה ביום יום אנו פוגשים כל כך הרבה טכנולוגיות כמו גם צרכים וטבעי המצב שבו נעשה את החיבור המיטבי עבור הציבור, כך קרה עם אסדרת עולם הרחפנים, הפיילוטים הראשונים שבוצעו רשמית הינם הטסת בדיקות קורנה ותרופות לבתי החולים במיוחד בפריפריה, אין יותר מתוק מזה שיצירת תחבורה חכמה היא גם משפרת תהליכים וגם נותנת מענה לפערים קיימים בתחומים השונים .

רוצים לשמוע עוד? אנו מזמינים אתכם לוובינר בנושא החוכמה בתחבורה חכמה ללא עלות.

לפרטים נוספים והרשמה