מאפיינים אופטיים של משטחים

שודר יום שלישי, 23-02-2021

בוובינר זה נדבר על התכונות האופטיות של משטחים והשפעתן על מאפייני ההחזרה והפליטה של משטחים שונים וכן על הטכניקות השונות המשמשות למדידת תכונות אלו. מידע זה משמש לבניית משטחים או ליצירת צבעים בעלי תכונות אופטיות נדרשות כמו קולטי שמש או קירור פסיבי של מבנים.

על הוובינר

מקורה של ההרצאה “Optical properties of Surfaces – BRDF” הוא כחלק מ- 23 הרצאות על רדיומטריה מתקדמת, ספקטרוסקופיה מולקולרית, התכונות האופטיות של האטמוספירה ושל משטחים וחומרי אופטיים. הרצאות אלו החלו כהוראה לסטודנטים ללימודי הסמכה ומוסמכים בטכניון וכסדרת הרצאות בת יומיים (Tutorials) שניתנו במסגרת הכנסים של SPIE. ההרצאה הזו עוצבה במיוחד עבור לסטודנטים, מהנדסים ומדענים המעוניינים להרחיב את אופק ידיעותיהם בנושא התכונות האופטיות של משטחים.

ההרצאה מביאה כדוגמאות סוגים שונים של משטחים טבעיים ומלאכותיים ומתארת את תכונות ההחזרה הספקטרליות מהם לרבות היישומים השונים שתכונות אלו מקנות להם. דגש מיוחד יינתן למשטחים למברטיאניים ויישומיהם בתחומים ספקטרליים שונים. בין השאר ייסקרו תכונות ההחזרה הספקטרליות של פני מי הים כתלות במצב הגלים.

ההרצאה תכסה את שיטות המדידה השונות של תכונות ההחזרה הספקטרליות של משטחים ואת המכשור הייחודי הנדרש לביצוע מדידות אלו.

על המרצה

adam_devir

דר’ אדם דביר
אדם ד. דביר (DSc בפיזיקה מהטכניון בפיזיקת הלייזר ופוסט-דוקטורט מאוניברסיטת קורנל בכימיה פיזיקלית  ואופטיקה לא-לינראית) עבד משנת 1977 כחוקר ומרצה במוסד הטכניון למו”פ בנושאים של התכונות האופטיות של האטמוספרית, חישה מרחוק ורדיומטריה. משנת 1998 הוא המדען הראשי של יארד – פתרונות חישה. פעילותו העיקרית בשנים האחרונות היא בפיתוח מכשור רדיומטרי ייחודי למחקרים מתקדמים בתחום של רדיומטריה מהירה מולטי-ספקטרלית. הוא היה מהנדס הציוד בפרויקט MEIDEX שבוצע ע”י הצוות הישראלי עם האסרונאוט הישראלי אילן רמון ז”ל בטיסתה האחרונה (STS-107) של המעבורת “קולומביה”.

לצפייה