יום עיון מקוון בנושא: עולם ה Microbiome ברפואה, תעשייה וחקלאות

שודר יום חמישי, 14-10-2021

בשנים האחרונות מתחוללת  מהפכה במחקר במדעי החיים ובמהלכה מתבהרת החשיבות העצומה של ה Microbiome לחיינו. ביום העיון נחשף בפניכם מעט מעולם מרתק ומתפתח זה.

אודות יום העיון המקוון:

מיקרוביום (Microbiome) זהו אחד המושגים המדעיים המדוברים ביותר כיום בעולם. המיקרוביום  מתייחס למגוון חיידקים והחומר הגנטי שלהם  החיים  איתנו בסימביוזה, כאשר המיקרוביום של כל אדם  כולל מספר מאות של חיידקים.

גופנו מהווה בית גידול פורה לאינספור חיידקים שמרכיבים יחד מערכת אקולוגית מסובכת שמתקיימת עליו ובתוכו. למערכת המורכבת הזאת קוראים המיקרוביוטה האנושית והיא חלק בלתי נפרד מאיתנו והיא מתחילה להיווצר  כבר בעת הלידה ומתעצבת בהדרגה לאורך כל חייו של האדם. לכל אדם טביעת אצבע מיקרוביאלית אישית משלו.

בשנים האחרונות מתחוללת  מהפכה במחקר במדעי החיים ובמהלכה מתבהרת החשיבות העצומה של המיקרוביוטה לחיינו. כיום אנחנו מבינים שאוכלוסיות החיידקים החיים על גופנו ובתוכו משפיעות על השונות בין בני אדם, על בריאות ומצבי חולי ואפילו על הקוגניציה והרגש, לא פחות מהשונות הגנטית שיש ביננו.

ביום העיון חשפנו בפניכם מעט מעולם מרתק ומתפתח זה. עולם שבו השתלות מיקרוביום הן כבר לא פנטזיה עתידנית ובעזרת העברה של חיידקי מעי מאדם בריא לאדם חולה, ניתן לשפר את בריאות החולה. בנוסף שמענו כיצד שימוש בפרופיל החיידקי האישי יכול לסייע בהתאמה מיטבית של תרופות במחלות שונות ומגוונות.

אודות ההרצאות והמרצים:

דברי פתיחה מאת: פרופ’ ורדה שושן ברמץ, יו”ר איגוד מדעי החיים 

prof-varda

 

פרופ’ ורדה שושן – ברמץ, מייסדת והמנהלת הראשונה של המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב וכן חברת סגל המחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בן-גוריון.

 

הרצאה 1:  עידן המיקרוביום: שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לחקר, הבנה ושימוש במיקרוביום האנושי לטיפול במחלות שונות, מאת: ד”ר אלרן חבר, ביומיקה
ההרצאה כללה: רקע לנושא המיקרוביום, התפתחות התחום לאורך השנים. מעואבות והשפעתם של המיקרוביום על תהליכים בבריאות וחולי.

 

ד”ר אלרן חבר, משמש כמנכ”ל חברת ביומיקה החל מ-2018. קודם לכן, ד”ר חבר שימש כמנכ”ל חברת הפארמה תראפיקס ביוסיינס, אותה הוביל להנפקה מוצלחת בנאסד”ק וניסויים קלינים בארה”ב. לד”ר חבר ניסיון של למעלה מ-10 שנים בניהול והובלת חברות ציבוריות ופרטיות. כמו כן, שימש בתפקידים בכירים במספר חברות סטארט-אפ בתחום מדעי החיים וכן, ניהול בחברות השקעות פרטיות בתחום מדעי החיים. לד”ר חבר תואר דוקטור במדעי הרוקחות מאוניברסיטה העברית בירושלים ו-MBA בהתמחות במימון והנדסה פיננסית מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

הרצאה 2: פלסטיות בהרכב והתפקוד של קהילות מיקרביאליות במעי של יצורים רב תאיים והקשר לקיימות, אבטחת מזון וסביבה – לקחים מדגים ופרות, ה מאת  פרופ’ איציק מזרחי, המחלקה למדעי החיים והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, NIBN
ההרצאה עסקה בפרויקט של קבוצת המחקר בהובלתו של פרופ’ מזרחי. מחקר העוסק במיפוי החיידקים בגוף מאכסנים רב תאיים ובצורה ספציפית פרות ודגים ובהנדוס שלהם, כך שיהיו ידידותיים יותר לסביבה ויתמכו במשבר המזון. מתוך התפיסה שהבנת גורמים אלה תאפשר לחזות ולשנות את הרכב הקהילה כך שתתפקד באופן מיטבי. למחקר זה השלכות ויישומים רבים על חיי היום-יום שלנו, החל בתזונה ונטילת תרופות ועד לקיימות מזון, סביבה, אנרגיה מתחדשת וכלכלה.

פרופ’ איציק מזרחי, קיבל את התואר הראשון שלו מאוניברסיטת תל אביב. המשיך במסגרת תכנית לימודי הדוקטורט למצוינות באוניברסיטת תל אביב ובחר לחקור בתחום המיקרוביולוגיה. את הפוסט -דוקטורט עשה בטכניון  בביולוגיה מולקולרית  בתחום תאי גזע. עם תום הכשרת הפוסט -דוקטורט, נבחר להוביל קבוצת מחקר בתחום המיקרוביולוגיה במכון המחקר החקלאי וולקני. שם התמקד במחקריו  בתחום האקולוגיה החיידקים והקשר בין מיקרואורגניזמים למארחיהם. בשנת 2015 עבר איציק לתפקיד פרופסור במחלקה למדעי החיים, וחבר במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב (NIBN), אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שם הוא ממשיך את גישתו הייחודית בתחום תחום האקולוגיה המיקרוביאלית. מאז הצטרפותו לבן גוריון, הוא יזם קורסים וסדנאות בינלאומיים, כולל קורס אקולוגיה מיקרוביאלי משותף עם MIT. איציק גילה מספר תגליות שזיכו אותו בפרס שילה למדענים צעירים מצטיינים מהאגודה הישראלית למיקרוביולוגיה. בנוסף, הוא זכה בשני מענקי מחקר יוקרתיים של האיחוד האירופי למחקר (ERC) אשר מוענקים  למדענים יצירתיים, מצטיינים ופורצי דרך. הוא עורך של מספר כתבי עת מובילים בתחום האקולוגיה החיידקים.

לצפייה