נייר עמדה בנושא שימוש בסלולות ליתיום בתאורת חירום- הודעה מטעם האגודה הישראלית לתאורה

ד”ר אינה ניסנבאום, יו”ר האגודה הישראלית לתאורה (ע”ר) באיגוד מהנדסי האלקטרוניקה בלשכת המהנדסים, מיידעת את העוסקים בנושא:

שימוש בסוללות ליתיום בתאורת חירום

סוללת הליתיום ידועה ביעילותה החשמלית ביחס לגודלה הפיזי, מחירה הזול יחסית לסוללות אחרות, משך חייה אשר ארוך מסוללות אחרות. יחד עם זאת  הינה בעלת פוטנציאל פיצוץ באם אינה מופעלת בהתאם לדרישות. על מנת להבטיח שימוש יעיל ובטיחותי של הסוללות ליתיום בתאורת החירום, יש להקפיד על ביצוע בדיקות מקיפות והתאמת משטר הטעינה/פריקה של גוף התאורה, לרבות התקנת מנגנוני הגנה מפני התלקחות/פיצוץ.

תאורת החירום נבדקת  בהתאם לדרישות תקן ישראלי 20 חלק 2.22 שהינו אימוץ של התקן הבינלאומי IEC60598-2-22. תקן ישראלי זה הינו תקן בטיחות רשמי ומחייב. השימוש בסוללות ליתיום בתאורת חירום חדש  יחסית ועדיין אינו מכוסה בסדרת בדיקות של התקן הישראלי הקיים. נכון להיום אין בתקן בגרסתו  הקיימת כל התייחסות לבדיקות הבטיחות של סוללות ליתיום.

בחודש דצמבר 2021 פורסם תקן עדכני IEC60598-2-22  המתייחס בהרחבה למכלול הבדיקות וההגנות הנדרשות מסוללות הליתיום המזינות את תאורה החירום. לצורך ביצוע הבדיקות המיוחדות לסוללות הליתיום, נדרש ציוד בדיקה מיוחד אשר אינו זמין במעבדות הבדיקה המאושרות. לאור זאת, הוחלט במכון התקינה הבינלאומי  IEC לאפשר למעבדות זמן התארגנות ולהחיל את התקן מתאריך ה 24/06/2025. בשלב זה ניתן לבדוק את המוצרים עלפי 2 הגרסאות הקיימות, כאשר הגרסה “הישנה” לא כוללת מפרט לבדיקות סוללות ליתיום.

לאור האמור ולמען הימנעות מכשלים בטיחותיים פוטנציאלים ושמירה על בטיחות המתקנים, מומלץ:

  •  לבדוק את המוצרים עלפי הנחיות התקן המעודכן
  • או לחילופין לשקול להמתין עם יישום תאורת חירום עם סוללת ליתיום וזאת עד אשר יכנס התקן החדש לתוקף ולוודא שאכן כל בדיקות הבטיחות של הסוללה התבצעו ועברו בהצלחה.

למעבר למידע בעמוד האגודה הישראלית לתאורה לחצו כאן >>