השקה מקוונת- איגוד מדעי החיים

שודר יום רביעי, 09-12-2020

טעימה מהמחקרים פורצי הדרך של חברי הנהלת האיגוד המושפעים מהמהפיכה הטכנולוגית

אודות הוובינר

אהוד נוף, יו”ר לשכת המהנדסים ונעמי בלנק, מנהלת פיתוח ואסטרטגיה בלשכת המהנדסים: דברי פתיחה

דר’ אסנת און ודר’ רון להב , פיתוח בתעשיית הפארמה, לאן פני התעשייה מועדות בשנים הבאות?

בשנים האחרונות, אנחנו עדים להתחלתה של מהפכה מדעית וטכנולוגית שמתפרסת על מגוון תחומים כמו רפואה, ביולוגיה, גנטיקה, הנדסה, מחשבים ועוד המביאה לשינוי תפיסתי באופן בו נערך מחקר ופיתוח בעולם הפארמה ובאופן בו הרפואה מתייחסת למחלות ולטיפול בחולים.
העלייה בתוחלת החיים מביאה עמה עלייה במחלות הקשורות להזדקנות וזו דורשת מעולם הרפואה ופיתוח התרופות שינוי יסודי בהבנה שלנו את המחלות החדשות וביכולת חיזוי של התפתחות מחלות עתידיות, יחד עם שינוי באופן הטיפול בפרט. מתרחש שינוי בפרדיגמת הטיפול שתחליף את המונח טיפול סטנדרטי למונח של טיפול אישי ומניעתי. אנו נדבר על שינויים אלו ועל השפעתם בעולם פיתוח התרופות.

פרופ’ ורדה שושן-ברמץ, המחקר המדעי – אתגרים והצלחות: גישות חדשות לטיפול במחלות הסרטן, האלצהיימר ואוטואימוניות

בהרצאה יוצג האברון התאי מיטוכונדריון, שהינו בעל תפקיד מכריע לא רק באספקת אנרגיה אלא גם בתמותה מתוכנתת של התא, כגורם משותף במחלות כמו סרטן, אלצהיימר, פרקינסון,  ואוטואימוניות, וגישות חדשות לטיפול במחלות אלה תוך הצגת האתגרים וההצלחות. המיקוד יהיה על החלבון VDAC כשומר-הסף של המיטוכונדריון ויוצגו אסטרטגיות חדשות מבוססות VDAC לטיפול בסרטן תוך תכנות מחדש של התאים והפיכתם לדמוי נורמליים, וטיפול במחלות המאופיינות במוות תאי מוגבר כגון זאבת, קוליטיס, אלצהיימר וסוכרת למנוע תמותת תאים.

פרופ’ רבקה כרמי, פרופ׳ אמריטה לרפואת ילדים וגנטיקה, יו”ר וועדת תל”מ- תכנית לאומית Bio-convergence

Bio-convergence – המהפכה הטכנולוגית של המאה ה- 21.
ההתקדמות האדירה במדעים הביולוגים ובמקביל ההתפתחות המהירה בתחומי ההנדסה והמחשוב, מדעי החומרים, אוטומציה, בינה מלאכותית ועוד מביאות גל חדשנות עולמי חדש המחבר בין העולמות הללו. דוגמאות מייצגות כוללות את האינטרפייס בין מח למחשב לאבחון וטיפול במחלות נוירולוגיות, שימוש בחומרים מתקדמים וננו רובוטים לפיתוח שיטות להעברת תרופות למטרות ספציפיות בגוף, רפואה משחזרת באמצעות בנית רקמות תלת ממדיות מתפקדות מתאים אנושיים להחדרה לגוף האדם, ביו סנסורים, מכשירים המשלבים מערכות ביולוגיות עם קישור אלקטרוני מה שמאפשר הקטנה שלהם כדי החדרה לגוף האדם למטרות אבחנה וטיפול ועוד.

 18:00- 17:40 שאלות ותשובות

אודות המרצים

varda-s-b

פרופ’ ורדה שושן ברמץ– מייסדת והמנהלת הראשונה של המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב וכן חברת סגל המחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בן-גוריון.

rivka-carmi

פרופ’ רבקה כרמי– פרופ׳ אמריטה לרפואת ילדים וגנטיקה, יו׳ר וועדת תל׳מ- תכנית לאומית Bio-convergence .

osnat-on

ד”ר אסנת און– מנכ”ל המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב.

ron-lahav

ד”ר רון להב– Executive Director of R&D | המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב.

לצפייה