אחת ולתמיד - למה העשן תמיד מגיע לכיוון שלי?

כתבה מיוחדת לכבוד ל"ג בעומר

ל"ג בעומרההודעה על ניצחון המרד נגד הרומאים עברה על ראש ההרים ממדורה למדורה. כל פעם, אזור אחד. כל מדורה, תלויה בקודמת ואחראית על הבאה. המידע עבר מקצה לקצה בשלבים.

עד היום אנו מציינים את הסיפור בחגיגות ל”ג בעומר סביב מדורה בוערת. בזמן אירועי החג חשוב לזכור שעלינו לנהוג עם המדורות במשנה זהירות. לשים לב שהמדורה אינה סמוכה יתר על המידה למבנים, לעצים או קווי חשמל, בכדי שהאש לא תזרום הלאה לכיוונים לא רצויים או פן תהווה מפגע לסובבים. אנחנו זוכרים גם שלא להשאירה ללא השגחה ובסיום הליל דואגים לכבותה כדי שלא תצא משליטה.

אנחנו אוהבים לשבת סביב המדורה. הלהבות קופצות בעליזות ומחממות את הלילה הקריר יחד עם הקרבה החברתית והאוכל המיוחד.
אבל העשן…

לפעמים נראה שלאן שלא נלך, העשן הולך איתנו. העיניים דומעות והריאות שורפות, לא נעים. ההיגיון אומר שהעשן יעלה מעלה ויתפזר ברוח. אז מדוע העשן יורד ומטייל בעקבותינו?

זרימות האוויר הן מעיקרי התופעות הנבחנות באמצעות חישובים נומריים. באמצעות כלים חישוביים כמו מערכת ההדמיה הממוחשבת – CFD לניתוח התנהגות אש ועשן אנו יכולים לזהות את דפוסי התפשטות העשן ולבחור את הדרכים הנכונות להתמודד עם נזקיה.

כאשר האש מכלה את העצים, היא זקוקה גם לחמצן שבאוויר כדי לקיים את האש. התוצאה היא שגם כאשר אין רוח, תהיה תנועת אוויר כלפי חלקה התחתון של המדורה. כאן, נכנסת ההשפעה שלנו. אם הישיבה סביב המדורה גורמת לחסימה כלשהי של זרימת האוויר, התוצאה תהיה מערבולות. בגלל האופי הסטוכסטי של האש, קשה לצפות היכן המערבולת תתרחש בכל רגע נתון. כתוצאה, העשן נע בכיוונים שונים ובלתי צפויים והעיניים שלנו דומעות.

אז מה עושים? אם יש רוח, משאירים לרוח מרווח להיכנס ולצאת ללא הפרעות. אם אין רוח, כדאי עדיין להשאיר לאוויר מרווח כניסה ויציאה. במילים אחרות, לשבת משני צדדים של המדורה. נכון שזה אומר לשבור את המעגל אבל תאמינו לנו שזה עדיף.

כמובן, ראוי לזכור כי העשן עצמו עלול להזיק לא פחות מהאש. כדאי להפחית את החשיפה לשניהם כמו גם לוודא כי הם נמצאים תחת שליטה מיטבית.

חג ל”ג בטוח ושמח!


נכתב על ידי דנה נתנאל ואינג’ אלחנן הופר הורנמן, מחלקת CFD ש.נתנאל מהנדסים ויועצים בע”מ. דנה נתנאל תרצה על יישומי מערכת ההדמיה הממוחשבת – CFD לבטיחות אש ביום עיון חישובים נומריים. לפרטים לחצו כאן