הרצאת זיכרון בסלון - ''סיפורו של דרכון" ליום השואה עם עמנואל ליבן

17.04.23 עד 17.04.23
יום שני

בית המהנדס – דיזנגוף 200, תל אביב

 

כניסה ללא עלות

מותנה בהרשמה מראש

הרישום לאירוע על בסיס כל הקודם זוכה

 

הדפס אירוע

סיפור אמיתי ומרגש של ניצול שואה, המהנדס עמנואל ליבן

על ההרצאה

עמנואל ליבן מספר:

”אני ניצול שואה מפולין. בין החפצים שהורי השאירו, לאחר שהלכו לעולמם, מצאתי דרכון של משפחתי. הדרכון חדש לחלוטין והודפס בשנת 1942 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, בעיר לא ידועה בברית המועצות (“קיבישב”) בשגרירות בריטניה. בדרכון אישורים לעליה לפלשתינה עם אשרות מעבר דרך פרס ועירק. ערכתי מחקר שנמשך חודשים רבים עד שהצלחתי לפענח את התעלומה ולשחזר קטעים עלומים וחסרים, פרק זה בהיסטוריה שלנו לא נלמד בשום מקום פורמלי בארץ.

בהרצאה אתאר את הרקע ההיסטורי והאירועים החשובים של מלחמת העולם השנייה אשר השפיעו על גורל מאות אלפי פליטים פולנים ויהודים, את מלחמת ההישרדות  ומסלול הנדודים של משפחתי החל מהבריחה מפולין ב-1939 ועד העלייה לארץ ישראל בינואר 1950”

על המרצה

עמנואל ליבן

יליד פולין וניצול שואה, עלה ארצה בינואר 1950. בעל תואר ראשון בהצטיינות בהנדסת מכונות מהטכניון (1961) ותואר שני בהנדסה מטעם בית הספר הלאומי הגבוה להנדסה בפריס (ENSA) (1963).

עמנואל החל את דרכו כמהנדס פיתוח מערכות בקרה בחברת המנועים הצרפתית SAFRAN SNECMA. אחרי שובו לארץ בשנת 1965 ביצע סדרה ארוכה של תפקידים הנדסיים וניהוליים בתעשייה האווירית, הוביל את פיתוחם של מוקדי הידע בתחום ההנעה הסלונית במנועי בית שמש ומנועי ואנקל בחברת סבקל. בתקופה זו ניהל פיתוח פרויקטים הנדסיים בתחום מנועי סילון ומטוסים, ביניהם שיפורים ויצור מנועי סילון, תדלוק אווירי, השבחה של מטוסי קרב ותובלה, מטוסי לוחמה אווירית (ל”א), מטוסי אימון, הסבה של בואינג 747 מתצורת נוסעים למטען ועוד. כמו כן, שימש כחבר ויו”ר דירקטוריונים של חברות העוסקות בתעופה בארץ, בארה”ב ובצרפת. תפקידיו האחרונים היו סמנכ”ל בדק מטוסים להנדסה ושיווק. עמנואל פרש מתעשייה אווירית אחרי 30 שנות פעילות ובשנת 1995 הקים את חברת “עדמטק” ליעוץ הנדסי.

ב-23 השנים האחרונות, כבעלים בחברת “עדמטק” עוסק עמנואל בפיתוח אבני בניין טכנולוגיות בתחום מערכות ההנעה עבור מפא”ת במשרד ביטחון  ומשתתף בפרויקטים רבים שמטרתם פיתוח הידע והיכולות באקדמיה, בתעשייה הישראלית, במערכת הביטחון ובבניה וקידום מוקדי ידע רלוונטיים לתחום. עמנואל נחשב למייסד ומפתח תעשיית מנועים לצורכי משרד הביטחון וכמומחה מוביל בתחום.

במהלך חייו עמנואל הקדיש זמן רב לחינוך: היה שותף להקמת התנועה “נוער לנוער”, שימש כמרצה בטכניון, מייסד האגודה לטריבולוגיה, יו”ר וועדי ההורים ביהוד, מורה בהתנדבות בתיכון מקצועי ביהוד, חונך של עשרות רבות של מהנדסים וטכנאים וחבר במועצה להנדסה ואדריכלות.

עמנואל מתנדב כבר 30 שנים כיו”ר אגודת מהנדסי המכונות ותעופה בלשכת המהנדסים. כחלק מתפקידו הוא מארגן ומרצה בעשרות כנסים בתחום ההנדסה בכלל ובתחום מערכות ההנעה בפרט ונחשב כמומחה לאומי בתחומים אלו.

עמנואל זכה לפרסי הוקרה רבים מהתעשיות הביטחוניות, חה”א, שלושה פרסי קפלן, פרס מתנדב של עירית יהוד, פרס “חשיבה יוצרת” – מפא”ת/משה”ב, חבר בקורטריון של הטכניון, חבר בכיר ב- SME/ASME, ד”ר של כבוד בטכניון ועוד.

 

emanuel liban

בתוכנית

18:30 התכנסות, קפה ועוגיות

19:00 תחילת ההרצאה

21:00 סיום משוער