וובינר באנגלית: הנדסת ספין באמצעות מולקולות כיראליות

הדפס אירוע

כיראליוּת היא העדר סימטריית מראה (שיקוף) של עצם. חלבונים וסוכרים בביולוגיה היא כיראלים, תכונה שנשמרת בקפדנות לאורך האבולוציה שחוקרים למה כדאי לאבולוציה לשמור על המבנה הייחודי הזה, מתברר שבמבנים אלו מעבר האלקטרון דרכם תלוי בספין המגנטי שלו.

על הוובינר

כיראליוּת היא העדר סימטריית מראה (שיקוף) של עצם. חלבונים וסוכרים בביולוגיה היא כיראלים, תכונה שנשמרת בקפדנות לאורך האבולוציה. שחוקרים למה כדאי לאבולוציה לשמור על המבנה הייחודי הזה, מתברר שבמבנים אלו מעבר האלקטרון דרכם תלוי בספין המגנטי שלו . שימור וברירת הספין במבנים כיראלים מאפשר לביולוגיה להיות יעילה יותר. תכונה זאת מאפשרת גם לנצל מולקולות כיראליות לפתח התקני זיכרון קטנים פשוטים ויעילים, כמו גם מיקרוסקופ מגנטי מדויק. הקשר בין מולקולות ומשטחים מגנטים נותן גם את האפשרות לפתח תרופות שבהן תופעות הלוואי מופחתות.

בהרצאה נסביר על אפקט הפלטרציה של הספין במולקולות כיראליות ונציין חלק מהיישומים הרבים של האפקט.

.

על המרצה

פרופ’ יוסי פלטיאל,

yossi

פרופסור מן המניין במחלקה לפיסיקה יישומית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ’ פלטיאל עבד בעבר הן עבור קבוצות מובילות בתעשיית ההיי-טק והן בעולם האקדמי. מאז יולי 2009 הוא מוביל את קבוצת הנדסת הננו קוונטים באוניברסיטה העברית. מטרת הקבוצה של פלטיאל היא לנצל מולקולות וחלקיים ננומטרים המשפיעים על פני השטח של התקנים קיימים על מנת ליצור דרך לשלב את מכניקת הקוונטים בהתקנים העובדים בטמפרטורת החדר. הקבוצה גם משלבת דרכי חישוב “קלאסיות” עם קוהרנטית קוונטית במרחקים הקטנים .מומחיות הקבוצה היא התקנים ננו-מטרים, גלאים, מקורות, והתקני לוגיקה וזיכרון. מאמץ רב מושקע באלקטרוניקה מבוססת ספינים המשתמשת במולקולות כיראליות.

בשנתיים האחרונות פרופסור פלטיאל הוא חלק ממועצת המנהלים של מרכז הננו ומרכז המידע הקוונטי של האוניברסיטה העברית. מאז 2012 פרסם פלטיאל יותר מ -30 מאמרים בכתבי עת מובילים (כולל Science, Nature Nano Letter, Small, Material advanced, Nature Communications and ACS Photonic) וקיבל יותר מ -30 הרצאות מוזמנות. הרצאות אלה כוללות: הרצאה מוזמנת בפגישת APS מרץ , הרצאה במחנה Google Foo וכן הרצאה מרכזית בסימפוזיון השנתי של המכון הקוונטי בפיטסבורג.

פלטיאל היה גם במשך שלושה שבועות פרופסור אורח של ג’ורג’ א. מילר באוניברסיטת אילינוי אורבנה שמפיין, ארה”ב ופרופסור אורח במרכז לחקר אקסיטונים  ב MIT בוסטון, ארה”ב. פלטיאל היה חבר בוועדה האירופית למחקר ולטכנולוגיה במדעי המידע הקוונטי ובאסטרטגיה האירופית (FARQUEST)(2011-2013). פרופ’ פלטיאל ופרופ’ קרן הם גם מארגני הסדנה לביולוגיה קוונטית QUEBS 2017 בירושלים.

פרופסור פלטיאל מעורב בשתי חברות סטארטאפ שהקים: חברת סטארטאפ בשם Valentis Nanotech בשיתוף עם פרופ’ עודד שוסיוב שנוסדה בשנת 2013. החברה מנצלת מאפיינים ייחודיים של ננוצלולוז לייצור יריעות שקופות מתכלות עם מאפיינים נוספים הנשלטים אופטית וחסימה גזית. וחברה בשם Kiralis  שנוסדה בשנת 2018 בשיתוף עם פרופ’ רון נעמן העוסקת בהפרדה של מולקולות כיראליות לשני האננטיומרים שלהם באמצעות אינטראקציה של ספינים עם משטחים מגנטיים. זוכה פרס  Kaye לחדשנות 2019.

הרשמה

השתתפות בוובינר ללא עלות אך מותנת ברישום מראש

הנרשמים לוובינר יקבלו מייל עם קישור להשתתפות

לרישום לוובינר

יש למלא פרטים באנגלית

 

 

ליצירת קשר

אביטל ארז
רכזת הדרכה
טלפון: 03-5205811
פקס: 03-5272496
education@aeai.org.il