סיור במוזיאון ישראל בירושלים 27/7/2018

27.07.18 עד 27.07.18
יום שישי
פתוח להרשמה עד 22.07.18

מוזיאון ישראל בירושלים- שדרות רופין 11

חבר לשכה/מועדון: 55 ש”ח

גמלאי / סטודנט: 45 ש”ח

נלווה/ לא חבר לשכה ומועדון: 65 ש”ח

מועדון שחר
הדפס אירוע

הצטרפו אלינו לסיור מרתק בשתי תערוכות חדשות במוזיאון ישראל בירושלים: אופנה על המפה ויעקב ובניו

 

קצת על הסיור

במהלך הסיור נבקר בשתי תערוכות:

אופנה על המפה
לראשונה בישראל: תערוכה מקיפה המוקדשת כולה לאופנה ישראלית – מהעשורים שקדמו לקום המדינה ועד היום.

מה היא אופנה ישראלית? השאלה המורכבת, הצבעונית והמסקרנת הזו  עומדת בלב מקום לאופנה: מסע בעקבות הבגד הישראלי: תערוכה חדשה, מקיפה וראשונה מסוגה, הבוחנת ומציגה את האופנה שנוצרה בישראל – מסוף המאה ה-19 ועד ימינו. המסע המרתק בעקבות הבגד הישראלי מתפרש על שטח של 900 מ”ר, ומוצגים בו 150 פריטים, שהנם פרי מחקר מקיף ועבודת אוצרות מוקפדת.
הסגנונות, ההשפעות, המעצבים והבגדים עצמם מספקים דרך לא שגרתית להתבונן בתהפוכות שעברה החברה בישראל: מההשראות מנופים, מאקלים ומאידאולוגיות, דרך תעשיית האופנה המשגשגת שהתפתחה בארץ ועד לנוכחות הבינלאומית הבולטת של האופנה העכשווית.

“התערוכה אינה מיועדת רק לאוהבי אופנה, אלא לכולם – מילדים ועד למבוגרים”, אומרת תמרה יובל ג’ונס, יוזמת ויועצת התערוכה. “היא מספרת את סיפורה של האופנה בישראל דרך המון פריזמות; יש בה גם פן אישי נוסטלגי מרגש וגם התבוננות על האופנה כחלק מהתרבות הישראלית. תערוכות דומות מושכות בכל העולם מאות אלפי מבקרים, ואני מקווה ומאמינה שגם הציבור בארץ ימצא בתערוכה עניין גדול”.

יעקב ובניו

13 ציורי-מופת מאת סוּרבָּרָן

האם יכול היה סורברן לראות את הנמל הסואן של העיר סוויליה מחלון הסטודיו שלו ברובע לה מגדלנה? האם עקב במבטו אחר שלושה-עשר הבדים של יעקב ובניו כשעזבו את סדנתו הגדולה בשנת 1645 – אולי בדרכם להפליג מנמל הבית אל העולם החדש?

פרנסיסקו דה סורברן (1664-1598), מאמני-המופת של תור הזהב בספרד, היה נתון אז בשיא עשייתו האמנותית וידיו היו מלאות הזמנות חשובות, רבות מהן דיוקנאות בגודל טבעי של קדושים, נזירים וקדושים מעונים, שאיתם הוא מזוהה יותר מכול. הבקשות הללו זרמו אליו לא רק מבית, כי אם גם מפרו, ממקסיקו ומארגנטינה. סורברן, שהיה נוצרי מאמין, החל את העבודה על סדרת ציורי-השמן השאפתנית “יעקב ובניו” בשנת 1640, והיא נמשכה 5 שנים.

כל אחד מבני יעקב – מייסדי שנים-עשר השבטים – מתואר עם המאפיינים האישיים שלו המבוססים על ברכת יעקב מספר בראשית (מט: א-כז) ומזמין אותנו להתעמק בהבדלים המסקרנים ביניהם. הפסוקים הפיוטיים חושפים את רגשותיו העמוקים ואת מחשבותיו על כל אחד מבניו: מי הבנים הבחירים, במי אינו יכול לתת אמון ובמי ראה סכנה לעצמו ולאחרים. סורברן תיאר אותם במאפיינים המרמזים על מעמדם החברתי. כך יהודה מתואר כמלך, זבולון נראה דייג, נפתלי חקלאי, לוי איש דת, שמעון בריון אלים וגד לוחם. לעומת בנים הלבושים בפשטות, יש המתהדרים במחלצות פאר ואחרים עוטים בדים בסגנון אתני, כנראה בהשראת אריגים שיובאו מעבר לים.

יש יסוד להניח שהסדרה של סורברן נועדה ליבשת אמריקה, לפני שמצאה את משכנה הקבוע בטירת אוקלנד שבצפון אנגליה. בסתיו 2017, לרגל שיפוצים שנדרשו בטירה, חצו שלושה-עשר מאבות האומה את האוקיינוס למוזיאון מדוֹוז בדאלאס וממנו לאוסף פריק בניו-יורק, וכך זכינו לביקור שלהם בירושלים, בדיוק בזמן לחגיגות ה-70 למדינה.

לוח זמנים

9:45 התכנסות בביתן כניסה ראשי, ליד המודיעין

10:00 תחילת הסיור

11:30 סיום משוער

עוד דברים שחשוב לדעת

  • התנהגות בביקור- אין להכניס מזון למסעדות המוזיאון
  • ביטולים יתקבלו בכתב עד 25/7/2018

ליצירת קשר

ילנה גולדברג
רכזת שחר מועדון תרבות
טלפון: 03-5205828
פקס: 03-5220191
elena@aeai.org.il