סיור בשכונה העתיקה דלית אל-כרמל

30.04.21 עד 30.04.21
10:00-13:30, יום שישי
פתוח להרשמה עד 23.03.21

נקודת מפגש: קונדיטוריה שפיק, מרכז דלית אל כרמל

עלויות לאחר סבסוד:

עלות לחבר מועדון/לשכה: 50 ש”ח
עלות לגמלאי חבר מועדון/לשכה: 45 ש”ח
עלות לנלווה ראשון: 50 ש”ח 
עלות אדם שאינו חבר לשכה/מועדון ונלווים נוספים: 60 ש”ח 

מועדון שחר
הדפס אירוע

מעלי הגפן אל שירת התקווה- סיור מרתק בשכונה העתיקה של דלית אל כרמל

על הסיור

סיור מקסים בין סמטאותיו העתיקות של גרעין הכפר דלית אל כרמל ייקח אתכם לחוויה אותנטית מאין כמוה. הזדמנות להיוודע לתרבותם המרתקת של הדרוזים, ולאופן חייהם. בסיור ניכנס לחצרות הבתים העתיקים המוסתרים מאחורי שערים גבוהים, נתארח בבתים היסטוריים ונשמע סיפורים מהעבר שהתרחשו בבתים אלה.

סיורנו יתחיל בשוק התיירותי המפורסם של הכפר הדרוזי שנוסד במאה ה- 17. נספר על תחילתו של השוק בשנות החמישים ביוזמתו של אבו ענתר, נדבר על היציאה מהשכונה העתיקה של יושבי ההרים אחרי קום המדינה, ועל התפתחותו של הכביש המנדטורי (הכביש הראשי היום).

נבקר בגלריה של הצייר המקומי המצליח סם חלבי ויספר על אחת מציוריו המפורסמות ועל הצלחתו כצייר בארץ ובעולם. נכנס למסעדת לב הכפר ונספר על הדת הדרוזית ששמרה על סודיות במשך 1000 שנים. בחצר גם נספר על מבנה הבית הדרוזי המסורתי. בבית העם נדבר על גלגול נשמות אצל הדרוזים ועל ההבדל ביו הלוויות מסורתיות ללוויות צבאיות נבקר באל הח’לווה (בית התפילה הדרוזי) ניחשף למקום שבו מתפללים הדרוזים. נכנס לאירוח בבית פרטי שנקרא אלג’בחאנה (מחסן הנשק העות’מאני) שהתפוצץ ב- 1915 לגרם להרס שליש מבתי הספר. נדבר על מעמד האישה הדרוזית, טקס החתונה ותלבושות דרוזיות מסורתיות.

בהמשך נבקר במקום הקדוש אבו אברהים, הלוא הוא אליהו הנביא לפי האמונה הדרוזית. וניחשף לסיפור רדיפתו ובריחתו ממתנגדיו. נספר על הדגל הדרוזי ומשמעותו של כל צבע בדגל. נגיע לביתם של אליס ולורנס אוליפנט (בית יד לבנים היום) ונספר על מגוריהם בכפר בסוף המאה ה-19.

לוח זמנים

09:50 הגעה לנקודת מפגש

10:00 הסיור יוצא לדרך

13:30 שעת סיום משוערת

רקע על דלית אל כרמל

דלית אל כרמל הוא הכפר הדרוזי הגדול ביותר בארץ והדרומי ביותר בעולם. מייסדיה קראו לה דלית אל כרמל על שם כרמי הענבים שסבבו אותה. תחילתה לפני כ 360 שנים בהגעתם של דרוזים מלבנון וסוריה להתיישב במקום מיוער ומרוחק ממוקדי התיישבות. בסיורנו נתחיל בשוק התיירותי של דלית אל כרמל שנחשב לכרטיס הביקור שלה

קצת על המדריכה

איבתיסאם חלבי, ילידת דלית אל כרמל, אימא לשלוש בנות, עסקה בהוראת אנגלית המון שנים עד שהחלטתה להפוך את האהבה שלה לטיולים לעיסוק הראשי שלה וכך התחילה לעבוד בהדרכת טיולים.

מה עוד כדאי לראות באזור

אפשר להחנות את המכוניות בצידי הדרך ללא תשלום, או ישנו חניון בתשלום ליד המרכז המסחרי של דלית אל כרמל 2 דק’ מנק’ המפגש- עלות 15 ש”ח לכל היום. באזור חנות תבלינים וצמחים, מסעדות ועוד

דברים שחשוב לדעת

  • משך המסלול: שלוש שעות וחצי עם עצירות לאורך המסלול.

  • רמת קושי: קל, מסלול מעגלי, מישורי ובלי מדרגות לכל אורכו. מתאים לכל הגילאים, נגיש לנכים.

  • הסיור מתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
  • יש לקחת בחשבון אפשרות ביטול בגין הנחיות משרד הבריאות
  • ט.ל.ח
  • תנאי הביטול לפי הנהוג בחוק

ליצירת קשר

רחל דואק
רכזת סניף חיפה והצפון
טלפון: 04-8553866
פקס: 04-5838269
e-n@eng.org.il